Nachádzate sa tu

Domov

02. Internetové vyhľadávače

internetove vyhladavaceAko prvé sa pozrime na dva podobné, avšak v zásade rozdielne pojmy ktorými sú internetový vyhľadávač a internetový prehliadač.

Internetový prehliadač (Web Browser) je program, ktorý si nainštalujete na Váš počítač, a cez ktorý vstupujete na internet. Medzi najpožívanejšie internetové prehliadače patrí Chrome, Mozilla, Opera, Internet Explorer... Podľa nášho názoru predstavuje najlepší internetový prehliadač Chrome od Google, vyhľadom na jeho rýchlosť, bezpečnosť a jednoduchosť užívateľského prostredia.

Internetový vyhľadávač (Search Engine) je systém, ktorý užívateľom umožňuje vyhľadávať informácie v internetovej sieti. Medzi najznámejšie internetové vyhľadávače patrí Google, Yahoo,Bing, res. slovenský Zoznam.

Podstata internetových vyhľadávačov spočíva v tom, že prostredníctvom svojich algoritmov, takzvaným pavúkov  pátrajú po celom internete, pričom hľadajú všetky dostupné internetové stránky.

Keď pavúk nájde novú stránku (aj podstránka je stránka) tak ju zaindexuje, čo znamená, že stránku stiahne na svoj server a tým ju sprístupní pre svoje výsledky vyhľadávania a zas s použitím svojich algoritmov ponúka najrelevantnejšie stránky ako výsledky pre požiadavky zadané užívateľom.

Na internete existuje množstvo internetových vyhľadávačov. V našich článkoch sa budeme zaoberať s Google, nakoľko má najväčší podiel tak na svetovom, ako aj slovenskom trhu. Aj keď sa bude optimizácia pre vyhľadávače vzťahovať na Google, jednotlivé praktiky resp. postupy budú vhodné aj pre optimizáciu pre iné vyhľadávače.

Ako už bolo spomenuté, internetové vyhľadávače hľadajú stránky bez akéhokoľvek podnetu, avšak je taktiež možné ich upozorniť (dať im vedieť), že sme pridali novú stránku, alebo aktualizovali obsah na už existujúcej stránke a to prostredníctvom Google Webmaster Tools.

V prípade, že chcete skryť Vaše stránky pred zobrazením v internetovom prehliadači, prečítajte si článok o tom ako to dosiahnuť prostredníctvom Robots.txt.

Reklamné odkazy

kosime.sk
Kosenie trávy, čistenie pozemkov a záhradnícke práce
 
 
Chipmo.sk
Dizajnové doplnky pre dom a záhradu