Nachádzate sa tu

Domov

Cloud Computing a Cloud Storage (úložisko dát)

Cloud ComputingV článku sa venujeme zaujímavému riešeniu pre uloženie dát, ktoré je založené na cloud computing. Cloud Computing v skratke, je relatívne nová, rýchlo sa vyvíjajúca forma software a hardware riešení, ktorá, prostredníctvom externých serverov prístupných cez internet umožňuje užívateľom uloženie dát (cloud storage) alebo prístup ku rôznym software aplikáciám.

V praxi to znamená, že vaše dáta(resp. programy) nie sú uložené na pevnom disku Vášho počítača, ale niekde na internetovom serveri vo svete a vy máte ku nim prístup prostredníctvom internetového pripojenia.

Takéto riešenie dátového úložiska umožňuje:

- prácu viacerých ľudí na jednom projekte, kedy všetci majú možnosť zdieľať a aktualizovať súbory,

- prístup ku dátam kdekoľvek kde je internetové pripojenie,

- ochranu dát v prípade poškodenia osobného počítača, jeho straty, alebo krádeže.

V tomto článku si predstavíme dvoch poskytovateľov on-line dátového priestoru  DropBoxGoogleDrive.

Logika fungovania oboch platforiem je rovnaká. U oboch poskytovateľov si môžete vytvoriť free účty s obmedzeným množstvom úložného miesta. Svoje dáta môžete spravovať dvoma spôsobmi, a to buď prostredníctvom internetového prehliadača, alebo si môžete stiahnuť a nainštalovať aplikáciu, ktorá vytvorí jednoduché užívateľské prostredie priamo v počítači, pričom taktiež vytvorí adresár, kde budú všetky dáta uložené.  Po tom čo na svoj účet nahráte obsah (buď cez internetový prehliadač alebo nakopírovaním do aplikáciou vytvoreného adresára), môžete ho zdieľať s Vami špecifikovanými užívateľmi.

Proces funguje nasledovne:

Dáta sú uložené tak na odľahlom internetovom serveri, ako aj na pevnom disku užívateľa, ktorý si nainštaloval aplikáciu na svoj PC a zdieľa vybraný súbor alebo adresár.  Takýmto spôsobom môže byt viacero ľudí prihlásených pre zdieľanie konkrétneho adresára. Zakaždým, keď je dokument alebo adresár zmenený (nahrané nové fotografie resp. aktualizovaný Excel dokument) súbory sú  nahrané na internetový server a odtiaľ sú aktualizované na pevných diskoch všetkých používateľov, ktorí zdieľajú daný adresár.

Systém funguje aj v prípade že užívateľ je offline. Predstavme si že sme mimo internetu a doplníme Excel tabuľku o 200 nových záznamov o nových zákazníkoch. Hneď ako sa pripojíme na internet DropBox alebo GoogleDrive aktualizuje (prepíše) súbor na internetovom serveri, a odtiaľ sa tento súbor automaticky aktualizuje na všetkých pevných diskoch užívateľov, ktorí ho zdieľajú. 

Podstatu fungovania taktiež veľmi dobre vystihujú nasledovné propagačné videá oboch produktov od ich vývojárov.  

DropBox

GoogleDrive

Prostredníctvom Cloud úložiska dát môžete pohodlne zdieľať obsah s viacerými užívateľmi, zjednodušiť a zefektívniť prácu Vášho tímu, ako aj ochrániť dáta pred ich zničením, resp. stratou či krádežou počítača.

Reklamné odkazy

kosime.sk
Kosenie trávy, čistenie pozemkov a záhradnícke práce
 
 
Chipmo.sk
Dizajnové doplnky pre dom a záhradu