Nachádzate sa tu

Domov

01. Podstata a základné druhy vírusov

Ako sme spomenuli v úvode, internet je miestom pre rôzne druhy vírusov (malware resp. škodlivých softvérov), pričom každý z nich má svoj vlastný spôsob ako uškodiť tak Vám ako aj Vášmu počítaču. V tomto článku si predstavíme jednotlivé druhy vírusov, priblížime si podstatu ich fungovania a príklady, prečo sú nebezpečné.

Počítačový vírus môžeme prirovnať ku tomu biologickému. Tak ako sa biologické vírusi šíria z človeka na človeka a spôsobujú mu nežiaduce symptómy, obdobne tomu je aj pri počítačových vírusoch. Spôsobov ako vírusy škodia systému je niekoľko. Malware môže byť prilepený ako súčasť nejakého iného  programu,  alebo ako priložené makro, ktoré sa spustí s inštaláciou pôvodného programu. Iné vírusy sa zameriavajú na hladanie slabých miest v operačných systémoch, sieťových zariadeniach resp. v inom software. Prevažná väčšina vírusov sa však do počítača dostane akciou užívateľa, teda otvorením neznámej prílohy mailu alebo stiahnutím pochybného súboru z interntetu.

Vo všeobecnosti rozlišujeme nasledovné typy vírusov:

Vírusy:

Vírusy sa šíria ako zdanlivá súčasť iného programu, čím sa dokážu premiestňovať z jedného počítača do iného.  Takmer väčšina vírusov je naviazaná na spúšťací súbor, čo znamená, že vírus môže existovať v systéme, ale nie je aktívny a nešíri sa pokial nebeží program, na ktorom vírus parazituje. Keď sa spustí hostiteľský program s ním sa aktivuje aj vírus. Za normálnych okolností dokáže hostiteľský program nadaľej fungovať, avšak v niektorých prípadoch vírus dokáže  prepísať kód tohto programu, a tak ho čiastočne alebo úplne znefunkčniť.

Worms:

Drhuou skupinou malware sú Worms resp. červy, ktoré sa dokážu replikovať a tým škodiť podobne ako je tomu pri vírusoch.  Hlavným rozdielom je však to, že worms narozdiel do vírusov dokážu fungovať samostatne a teda nie sú závislé na hostiteľskom programe. Jedná sa teda o samostatný škodlivý software, ktorý nepotrebuje hostiteľský program a ani akciu zo strany užívateľa, na to aby sa mohli šíriť a škodiť počítaču.  Worms na svoje šírenie využívaju zraniteľnosť resp. slabé miesta cieľovéh systému a zameriavajú sa na prenos dát a informácií, pričom sa dokážu šíriť samostatne, bez nutnosti ich nevedomej inštalácie zo strany užívateľa, tak ako tomu bolo pri vírusoch. Worms často infikujú počítač s cieľom zistiť prihlasovacie heslá, resp. platobné údaje napríklad pri platbe kartou na internete.

 Trojans:

Dobre známe Trójske kone sú dalším typom nebezpečného softvéru, pričom špecialitou trojanou je, že sa snažia tváriť ako legitímny softvér, a tak presvedčiť užívateľa k inštalácii. Po tom ako sú nainštalované dokážu spustiť širokú škálu útokov na užívatelský systém od otvárania niežiadúcich vyskakovacích okien, zmeny výzoru pracovnej plochy až po mazanie dát, či krádež osobných údajov.  Na rozdiel od vírusov a červov, trojani sa nešíria sami ani ako súčasť iného programu, ale výhradne akciou užívateľa, najčastejšie otvorením internetovej prílohy, alebo inštaláciou neznámeho programu z internetu. Trojani taktiež dokážu vytvoriť tzv. spätné diverka, cez ktoré umožnia prístup do systému nepriateľským užívateľom.

Bost:

Ďalšími „špecialistami“ v tejto oblasti sú Bost odvodení od robots, ktorých úlohou je automatizácia jednotlivých procesov resp. úloh, ktoré by inak museli robiť ľudia. Bots možeme rozdeliť na dobrých(roboti internetových vyhľadávačov) a samozrejme škodlivých, ktorých úlohou je infikovať systém a tak vytvoriť do neho prístup z nejakého centrálneho servera, odkiaľ škodlivý užívateľ dokáže spúšťať širokú škálu útokov. Takýmto spôsobom bots dokážu vytvoriť celú sieť(tzv. botnet), cez ktorú dokážu ovplyvňovať množstvo zariadení.  Bots majú podobne ako worms schopnosť samoreprodukcie, pričom vedia zaznamenávať stláčanie písmen na klávesnici, kradnúť heslá, finančné informácie, spamovať, ako aj vytvárať spätné dvierka do systému, pričom sú vzhľadom na svoju povahu ťažko identifikovateľní. 

Zdroje: 

cisco.com/web/about/security/intelligence/virus-worm-diffs.html

wikipedia.org/wiki/Computer_virus#The_first_computer_viruses

wiredsafety.org/internet101/viruses.html

 

Reklamné odkazy

kosime.sk
Kosenie trávy, čistenie pozemkov a záhradnícke práce
 
 
Chipmo.sk
Dizajnové doplnky pre dom a záhradu