Nachádzate sa tu
02. Najznámejšie počítačové vírusy v histórii
V tomto článku sa pozrieme na niekoľko najznámejších vírusov v histórii, ktoré sa preslávili tak počtom infikovaných počítačov, ako aj výškou ekonomických škôd, ktoré napáchali.
CREEPER (1970)
Za prvý počítačovný vírus v histórii sa považuje worm, ktorý v roku 1970 vytvoril Robert H.Thomas pod názvom the Creeper worm. Vírus sa vyznačoval tým, že okrem iného na infikovanom počítači spúšťal text „I ‘M THE CREEPER: CATCH ME IF YOU CAN”
ILOVEYOU (2000)
Odhadovaná škoda: S 15 000 000 000
Počet nakazených počítačov: 500 000
Jeden z najrýchlejšie sa šíriacich vírusov v histórii, taktiež známy ako LoveLetter bol naprogramovaný filipínskym programátorom v roku 2000. Vírus bol súčasťou emailovej prílhohy, pod názvom I love you, pričom infekcia sa šírila medzi veľkými korporáciami a dokonca sa dostala aj do amerického Pentagonu. Bol navrhnutý s cieľom získať prihladovacie údaje užívateľov infikovaných počítačov. Po otvorení emailovej prílohy sa virus sám odoslal na prvých 50 kontaktov v adresári emailových schránok, pričom za pár hodín spôsobil globálnu pandémiu. Rafinovanosť I love you bola v tom, že autor vsadil na základné ľudské inštinkty a pokušenia. kto by sa predsa zdráhal otvoriť list s názvom ľúbum ťa?
MYDOOM (2004)
Odhadovaná škoda: S 38 000 000 000
Počet nakazených počítačov: 2000 000
Je považovaný za najničivejší počítačový vírus v histórii. Prvý krát sa objavil v Januári 2004, pričom sa šíril prostredníctvom emailov, ktoré mali často podobu správy o nedoručení emailu, čím sa vírus snažil nalákať užívateľov na to, aby skúmali príčiny ktorý email a prečo nebol odoslaný. Vírus v sebe niesol dve nákazy. Na jednej strane vytvoril tzv. backdoor ktoré umožňovali tvorcom vírusu prístup ku infikovanému počítaču, pričom druhou nákazou bol DDos útok. Podobne ako I love you, vírus sa sám odoslal na všetky možné kontakty v Outlook adresári.
CODE-RED (2001)
Odhadovaná škoda: S 2 600 000 000
Počet nakazených počítačov: 1000 000
Bol vypustený v polovici roku 2001, pričom jeho cieľom boli Microsoft ISS web servre. Na rozdiel od predošlých dvoch Code Red pre svoje šírenie nevyžadoval otvorenie žiadneho emailu či jeho prílohy.Vírus sa zameriaval na internetové stránky, kedy prostredníctvom internetového pripojenia virus napadol operačný system Windows, zhodil stránku a na jej miesto napísal správu “Welcome to http://www.worm ! Hacked by Chinese!”. Vírusu sa podarilo znefunkčniť aj stránku whitehous.gov. Názov Code-Red vznikol tak, že autor pri písaní vírusu pil Code Red Mountain Dew.
SLAMMER
Odhadovaná škoda: S 1 200 000 000
Počet nakazených počítačov: 200 000
Slammer bol vypustený v roku 2003, pričom poukázal na fakt, že internetový worm môže narušiť fungovanie súkromných ako aj verejných služieb. Vírus spustil záplavu sieťových paketov (balíkov dát, ktoré sa prenášali cez internet), čo u mnohých internetových serverov viedlo ku ich zahlteniu, čo malo reálny dopad na kľúčové služby, pričom medzi poškodenými boli bankomaty Bank of America, záchrný systém 911 v štáte Washington, či dokonca nukleárna základňa v Ohio.
MELISSA
Je považovaná za pioniera v napdnutí emailových kontaktov. Vírus vytvoril David L. Smith z New Jersey, pričom sa šíril ako word príloha a napadol väčšinu sietí vo firmách, ktoré využívali Outlook. Autor pomenoval vírus po stripterke Melisse, ktorú stretol v Miami.
CONFICKER (2007)
Nebezpečenstvo Confickera spočívalo v tom, že prostredníctvom rôznych techník vytvoril všestrannú botnet, ktorá bola tažko odhaliteľná a odstrániteľná. Virus bol vypustený v roku 2007, pričom napadol milióny užívateľov na celom svete, pričom sa mu pripisujú “zásluhy” za vytvorenie bezpečnej celosvetovej infraštruktúry pre cyber zločin. Vírus sa zameriaval na vzdialené ovládanie počítačov a kradnutie finančných informácií, pričom je aktívny dodnes.
Zdroje: